Len i Konopie
Len i Konopie
Zarówno len, jak i konopie są jednymi z najstarszych uprawianych przez człowieka roślin. Co ciekawe, początkowo oba gatunki zasłynęły jako surowiec włókienniczy do produkcji ubrań czy sznurów. Dziś znane są głównie ich oleiste właściwości. To właśnie pierwszy powód, dla którego te rośliny są tak niezwykłe. Z jednej strony są to włókna naturalne, jak bawełna, ale od typowych surowców włóknistych, również pochodzenia zwierzęcego, jak jedwab czy wełna, odróżnia je fakt, że są jednocześnie oleiste – niezwykle wartościowe są zarówno ich włókna, jak i nasiona.
Znane są od czasów pierwszych cywilizacji. Warto tylko nadmienić, że najstarsze znane zapisy dotyczące uprawy konopi sięgają 5000 lat wstecz w Chinach. W samych tylko Stanach Zjednoczonych 80% wszystkich tekstyliów było wytwarzanych z konopi do lat dwudziestych XIX wieku, kiedy to wprowadzono odziarniarkę do bawełny.
Len i konopie znów zyskują zainteresowanie rolników, przetwórców i przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu – w Polsce i na świecie. Spowodowane jest to niezwykle wszechstronnym wykorzystaniem pozyskiwanych surowców, który jest atrakcyjny dla przemysłu włókienniczego, spożywczego, farmaceutycznego, energetycznego, budowlanego i motoryzacyjnego.
Zachodzące przemiany cywilizacyjne oraz nowe technologie pozwoliły znacznie zwiększyć zakres wykorzystania lnu i konopi, które nie są już kojarzone tylko z włóknem, tekstyliami i olejem spożywczym.
Popularność tych roślin
Popularność tych roślin
powinna się przekładać na jeszcze większy wysiłek ze strony producentów i dystrybutorów towarów, tak, aby selekcjonować surowce tylko z tych upraw, które gwarantują utrzymanie niesamowitych właściwości lnu i konopi w jak najszerszym zakresie. Produkty z takich właśnie upraw Państwu oferujemy.
O właściwościach lnu i konopi powstała niezliczona liczba tekstów i badań.
Warto jednak przytoczyć kilka interesujących faktów:
LEN
- Len jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł kwasów omega 3, o kilkukrotnie wyższym stężeniu, niż w przypadku np. orzechów włoskich, rzepaku, soi czy oliwek
- Włókna lniane mają właściwości biomedyczne – znajduje się w nich aktywny biologicznie kanobidiol, posiadający działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W połączeniu w właściwościami higroskopijnymi, wyroby z włókna lnianego są niezastąpione w pielęgnacji trudno gojących się ran.
- Len określany jest mianem „polskiego złota” – a to dzięki opowieści Marii Konopnickiej pt. „Jak to z lnem było”. W skrócie był sobie kraj, w którym brakowało tylko złota i tkanin. Król z tego powodu postanowił kupić nasiona rośliny rodzącej złoto. Uradowany, zasiał ziarna i gdy tylko pole wydało niebieski plon, nie trzeba było długo czekać, aż gniew władcy dopadł wyrosłe łodygi i kupca, który sprzedał mu nasiona. Rośliny kazał zbić kijami i wyrzucić pod lasem (a następnie na słońce), a mężczyznę wtrącić do lochu. Ten jednak uprosił córkę dozorcy, aby spróbowała uprząść włókna z wyschniętych łodyg. Tak narodziło się lniane płótno, które gdy pokazane królowi, doprowadziło do uwolnienia kupca i odziania poddanych w porządne szaty.
KONOPIE
- Nasiona konopi to bogactwo dobroczynnych składników odżywczych, z których wystarczy wymienić błonnik, witaminy B i E, magnez, fosfor, potas, żelazo oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6).
- Co jest mocniejsze od stali? Do pęknięcia i złamania włókien konopi potrzeba dwukrotnie większego nacisku niż w przypadku stali. Konopie są też sześciokrotnie bardziej odporne na zginanie.
- To właśnie na płótnie konopnym swoje obrazy malowali Rembrandt i Van Gogh.
Coś pięknego!
Oba gatunki wykorzystywane są w rękodziele, a nawet ogrodnictwie! Pomyśleliście pewnie o makramach i lnianych suszkach w szklanych wazonach. Prawdopodobnie gdzieś widzieliście sówki i pluszaki udziergane ze sznurków konopnych lub lnianych. To nie wszystko. Zastosowanie tych produktów w branży artystyczno-florystycznej jest bardzo szerokie.
Kwitnący len
to paleta barw (głównie odcienie niebieskiego) na wysokich, sztywnych i cienkich łodygach porośniętych podłużnymi listkami. Idealne uzupełnienie łąki kwietnej
Pakuły lniane lub konopne
to świetny materiał na włosy dla lalek, maskotek, figur ozdobnych